Ekonomi

Çin inşaata destek için şartları gevşetti

Çin uzun müddettir önemli nakit problemleri yaşayan gayrimenkul bölümü için Ağustos ayında açıklanan tedbir paketinin unsurlarında değişikliğe giderek kimi kaideleri gevşetti.

Bloomberg’e konuşan bilgi sahibi kaynaklara nazaran, nakit düşüncesi çeken gayrimenkul geliştiricilerin mahallî tahvil satışlarını garanti altına almak için kilit bir programın merkezinde yer alan Çin devlet dayanaklı şirket, bu tıp fonlara erişim için gerekli kurallarını gevşetiyor.

Kaynaklar China Bond Insurance Co. şirketinin, artık inşaatçılardan sadece temel varlıklarının ötesinde teminat kabul edeceğini fakat birtakım durumlarda kabul edilebilir kredi-değer oranını yüzde 50’nin üzerine çıkardığını belirtti. Öte yandan firmanın artık daha az gelişmiş bölgeler için teminatı da değerlendireceği kaydedildi.

Yeni kurallar, programın Ağustos ayında ortaya çıkmasının akabinde devlet garantilerinin birinci çeşidinden açıklanan kurallarda değişikliğe gidildiğine işaret ediyor.

Kaynaklara nazaran China Bond Insurance Ağustos ayında, borçluların makul bir teminat ölçüsüyle elde edebilecekleri borç ölçüsünü belirleyen kredi-değer oranlarının yaklaşık yüzde 50’yi geçmemesini kural koşuyordu. Öte yandan, teminatın birinci ve daha yüksek kademedeki kentlerdeki temel ticari mülkler olmasını gerekiyordu.

Bu kuralların gevşetilmesi, çok kaldıraç kullanımı ve mesken satışlarını vuran Kovid kısıtlamalarının yol açtığı bölüm krizinin ortasında rekor sayıda temerrütle boğuşan Çinli emlak şirketlerine yardımcı olabileceği bedellendiriliyor.

Garanti programı inşaatların tamamlanmasını amaçlıyor

Garanti programı, nakit badiresi çeken birçok inşaat firmasının inşaatı durdurmasına neden olduktan sonra, gayrimenkul geliştiricilerin projeleri bitirmek için kâfi fon almalarını sağlamaya çalışan yetkililer için esas tedbirlerden biri olduğu belirtiliyor.

Gayrimenkul dalındaki sıkıntıların yayılarak finansal piyasalara bulaşmasını önlemeye kararlı olan hükümet bu hususta daha geniş çaplı adımlar attı. Son açıklanan tedbir paketinde büyük kamu bankalarının geliştiricilere en az 1,28 trilyon yuan (178 milyar dolar) finansman takviyesi taahhüdünde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu