Haber

Mehmet Öcalan: ‘Çözüm için İmralı kapıları açılmalı’

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutulan ve 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için dün Gemlik’te başlayan yürüyüş devam ediyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre yürüyüşün önemine değinen Mehmet Öcalan, İmralı’dan haber alamama durumunun 33. ayına yaklaştığını söyledi. Öcalan, “Türkiye’de hukuk yok, insan hakkı yok. Eşbaşkanlarımızla geldik, bizi abluka altına aldılar. Bu çok büyük bir zulümdür. Bu gerçeği tüm insanların bilmesi gerekiyor. Engellere “Bu politikalarla Kürtlerin ve Türklerin kurtuluşu olmayacaktır” sözleriyle tepki gösterdi.

‘DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANIYORUZ’

İfade özgürlüğüne dikkat çeken Öcalan, şunları söyledi: “İnsanlar kendilerini özgürce ifade edebilmeli. Biz bu ülkeyi parçalamayacağız. Yasal, demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu başaracağız. Gerekirse o bedeli öderiz. 32 aydır ne ailesi ne de avukatları Abdullah Öcalan’dan haber alamadı.”

‘İMRALI KAPISI AÇILMALI’

Yürüyüşün demokratik bir tepki ve hukuki bir hak olduğunun altını çizen Öcalan, “Herkesin bu hakkı kullanması gerekir. İmralı Adası’na yürümek için herkesin elinden geleni yapması gerekiyor. Herkese çağrımızdır; Abdullah Öcalan’ın mücadelesi olmasaydı burada Kürtçe röportaj yapamazdık. Başkanın hayatta olup olmadığını bilmiyoruz. Bu asla kabul edilemez. “Demokratik haklarını kullanan herkes elinden geleni yapsın ve İmralı kapısı açılmalıdır” diye çağrıda bulundu.

Öcalan, “Bu hukuki demokratik bir haktır. İnsanların bunu hayata geçirmesi gerekiyor. “İmralı kapısı kırılırsa Kürt-Türk sorununun çözümünde barış olur” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu